W hammam odpoczywamy bez pośpiechu

Turecka łaźnia parowa – hammam

Genialny sposób relaksacji, połączonej z nawilżaniem, masażami, olejowaniem to właśnie składa się na pobyt w hammamie. Ta turecka łaźnia wymaga od nas jednej rzeczy – paru godzin czasu. Dopiero wtedy poczujemy w pełni moc orientalnego wypoczynku. Wypadałoby też być w Turcji;) Tam właśnie hammam spotkać możemy chyba w każdej miejscowości.. Poczynając od tych najbardziej tradycyjnych, w których czas zdawałoby się, że się zatrzymał, i gdzie znajdziemy jedynie pomieszczenie z łaźnią parową i basenem i ciepły pokój do odpoczynku aż po giganty nakierowane na masową obsługę gości, oferujące szereg różnorodnych masaży, zabiegów kosmetycznych, połączonych w kompleksy z fitnessem. To właśnie ten drugi typ pojawia się w polskich ośrodkach SPA – błyszczący marmurami, z nieodzownym stołem do masażu pianą.

Warto też wiedzieć, że klasyczne hammamy w Turcji nie są koedukacyjne. Pomieszczenie dla mężczyzn i kobiet są oddzielone od siebie albo też – co jest dużo częstsze – pory korzystania z hammam są wydzielone osobno dla każdej płci. Zdarzają się nawet przybytki czynne całodobowo dla mężczyzn gdy dla pań wstęp zastrzeżony jest do kilku godzin porannych. Nie jest to może z europejskiego punku widzenia zbyt miłe, ale na pewno rozdzielenie płci pozwala na zachowanie komfortu. Stąd też popularne jest wśród kobiet przebywanie w łaźni nago – jeśli z jakiegoś powodu nie chcecie całkowicie się rozbierać warto pamiętać o bieliźnie czy stroju z naturalnego materiału, a nie syntetyków.

W hammam odpoczywamy bez pośpiechu

W hammam odpoczywamy bez pośpiechu

Sam proces korzystania z hammamu jest zbliżony do innych łaźni i saun. Naprzemienne wizyty w gorącym pokoju parowym, polewanie się chłodną wodą lub orzeźwiające prysznice, kąpiele w basenie i odpoczynek na ławeczkach. Warunki i temperatura są tu zbliżone do tradycyjnych łaźni rzymskich, z których zresztą wywodzi się ich orientalną wersję. Traktowanie skóry parą znakomicie rozszerza pory i pozwala na lepsze wchłanianie kosmetyków czy olejków zaś zmiany temperatur hartują ciało i pozwalają przedłużać relaks przez całe godziny. Jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego typu odpoczynku – a siłą rzeczy nie jesteśmy 😉 – to dnia zaczętego od wizyty w hammam lepiej nie przeznaczać na aktywny wypoczynek czy męczące zwiedzanie. Zdecydowanie lepiej kontynuować odprężanie się, leniwie popijając çay i kahve.

Jeśli chodzi o polskie hammam to wizytę w nich również planować należy najlepiej na minimum weekend. Łaźnie tureckie są spotykane niemal wyłącznie w dużych ośrodkach SPA, ale za to towarzysząca im infrastruktura sprzyja pełnemu relaksowi, połączonemu z zbiegami upiększającymi i kosmetycznymi. Mieliśmy przyjemność zrealizować kilka projektów hammam w najbardziej znanych miejscowościach wypoczynkowych kraju, starając się zapewnić ich gościom jak największą dozę odprężenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *