Dla zdrowia i relaksu całej rodziny

Sauna: zdrowie i relaks we własnym domu

Kąpiele tureckie, rosyjska bania, dymne kąpiele Słowian, łaźnie Greków, Rzymian i Germanów… z prymitywnych łaźni korzystali także Wikingowie oraz Indianie Ameryki Północnej – historia ukazuje wiele pomysłowych sposobów na relaks bliskich współczesnej saunie. Najstarszy zapis odnotowujący jej powstanie pochodzi z kijowskiej kroniki Nestora z 1113 roku, jednakże to na terenach obecnej Finlandii, 2000 tysiące lat temu, narodziła się era sauny. Czym szczególnym wyróżniają się te kąpiele i co zrobić, aby mieć saunę w domu?

Zalety posiadania sauny

Nie tylko Finowie powiadają, że sauny są świątynią duszy i ciała. Ci, co korzystają z nich współcześnie, również wiedzą, że uzyskuje się w nich wewnętrzny spokój, likwiduje stres. To miejsce, w którym można porozmawiać o sprawach osobistych, prowadzić filozoficzne dysputy lub nawet przeprowadzać spotkania biznesowe. Przebywanie w warunkach wysokiej temperatury, zakończone chłodnym prysznicem, oczyszcza organizm z toksyn, wzmacnia krążenie i układ oddechowy, pozwala także zwiększyć odporność organizmu. Nic dziwnego, że popularność tego rodzaju urządzeń wzrasta i niejeden z nas chciałby korzystać z sauny w zaciszu własnego domu. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę przy jej budowie, aby proces ten odbył się bezbłędnie i bezpiecznie?

Dla zdrowia i relaksu całej rodziny

Dla zdrowia i relaksu całej rodziny

Budowa sauny

Okazuje się, że wystarczy małe, odizolowane pomieszczenie w domu lub w ogrodzie, by spełnić marzenie o własnej saunie. Przy jej konstrukcji musimy jednak zwrócić baczną uwagę na wysokość pomieszczenia, odpowiedni i bezpieczny piec, właściwy rodzaj drewna, zabezpieczenie ścian i prawidłową wentylację.

Ze względu na warunki panujące w saunie, wyróżnia się trzy rodzaje: suchą, mokrą lub parowo-ziołową. Dla każdego rodzaju zmienia się stosunek temperatury do wilgotności – suma temperatury (w °C) i wilgotności (w procentach) powinna wynosić 110.

Gotowe elementy do budowy sauny zapewnia już wiele firm na rynku, jednak by zwiększyć standard oraz uzyskać gwarancję prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa podczas użytkowania, lepiej zlecić jej wykonanie autoryzowanej firmie.

Wielkość sauny i piec

Wielkość sauny uzależniona jest od ilości osób z niej korzystających, najczęściej spotykane rozmiary to od 120 x 120 cm do 300 x 250 cm. Pomieszczenie nie powinno być niższe niż 200 cm (wymogi przepisów przeciwpożarowych), jednak całkowita wysokość sauny nie powinna przekraczać 240 cm. Przy tej wysokości najniższa ławka powinna znajdować się na wysokości ok. 34 cm, środkowa 68 cm, a najwyższa 110 cm.

O wyborze pieca stanowi moc, dostosowana do wielkości sauny (na 1m3 potrzeba 1kW mocy). Większość saun posiada piece zasilane trójfazowym prądem o mocy 400V. Podczas zakupu, należy zwrócić uwagę na czas nagrzewania oraz zużycie energii. Najbardziej ekonomiczne miejsce dla pieca to obszar najbliżej drzwi – zapewnia to szybkie nagrzanie powietrza oraz dobrą cyrkulację.

Ściany

Sauna koniecznie musi być wykonana z materiałów odpornych na działanie powietrza o wysokiej temperaturze. Wykonuje się ją z drewna o małej ilości żywicy i sęków. Do najpopularniejszych drewnianych surowców należy świerk skandynawski, jodła kanadyjska i cedr, który lubiany jest przez swój niezwykły aromat. Grubość paneli powinna wynosić przynajmniej 12 mm. Pod nimi trzeba umieścić izolację termiczną, najlepiej z wełny mineralnej (uchroni to przed nadmiernymi stratami energii), ale sauna wewnątrz domu nie musi mieć dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej. Zewnętrzne ściany sauny mogą być wykończone drewnem, płytami pilśniowymi lub gipsowymi – wybór należy do użytkownika

Podłoga i drzwi

Najlepszym materiałem na podłogę domowej sauny jest gres, kamień naturalny lub terakota. Powierzchnię najczęściej wykłada się także drewnianymi kratkami podłogowymi.

Drzwi do sauny mogą być wykonane ze szkła hartowanego, popularne są także drzwi drewniane. Ważne by otwierały się na zewnątrz i nie miały metalowej klamki. „Ze względów bezpieczeństwa warto także pomyśleć o specjalnym zamku rolkowym. Umożliwi on osobie korzystającej z sauny otwarcie drzwi jednym pchnięciem. To bardzo ważne np. w przypadku nagłego zasłabnięcia” – dodaje Anna Pogoda z Lahma Sp. z o.o., producenta specjalistycznych materiałów do wyposażenia łazienek i obiektów SPA.

Wentylacja i oświetlenie

Aby uniknąć zawilgocenia pomieszczeń, zagrzybienia, czy nawet pożaru, należy zadbać o prawidłowe doprowadzenie świeżego powietrza oraz odprowadzenie ciepłego i wilgotnego powietrza na zewnątrz. Zainstalowanie otworów wlotu i wylotu powietrza pomoże uniknąć tych przykrych niespodzianek.

Specyficzne warunki panujące w saunie wymuszają także stosowanie szczelnych osłon na żarówki. Oświetlenie montuje się na ścianie z dala od pieca, bądź też pod ławkami. W pierwszym przypadku, bezpieczna odległość od sufitu ma wynosić min. 30 cm. Natężenie światła powinno być umiarkowane, by zwiększyć wyciszenie i relaks.

2 thoughts on “Sauna: zdrowie i relaks we własnym domu

  1. A macie jakieś sprawdzone firmy w zanadrzu? Najlepiej z okolic Warszawy, bo się właśnie zastanawiam nad małą sauną w domu, dopiero się zabieram za szukanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *