Łaźnia parowa

Budujemy łaźnię parową – wnętrze bez błędów

Po dokładnym przemyśleniu i zaplanowaniu inwestycji, jaką jest łaźnia parowa, czas przystąpić do jej budowy. Oto praktyczne porady dotyczące konstrukcji ścian, podłogi, dachu i drzwi łaźni. O prawidłowym wykonaniu tych elementów opowiadają specjaliści z firmy Lahma – producenta specjalistycznych materiałów do aranżacji łazienek i pomieszczeń SPA.

Konstrukcja podłogi łaźni parowej – ze względu na szczególne funkcje jakie ma ona spełniać – przypomina konstrukcję prysznicowego brodzika. Ciągła obecność wody wymusza na wykonawcach użycie odpowiednich, wodoodpornych materiałów oraz zastosowanie absolutnie niezbędnego elementu – odpływu. W podłodze konieczny jest – tak samo jak w przypadku brodzika – spadek. Umożliwi to odprowadzanie skroplonej pary wodnej spływającej ze ścian i siedzisk oraz dodatkowej wody wykorzystywanej przez użytkowników. Absolutne minimum to 2% spadek w kierunku odpływu, jednak lepsze efekty przynosi utworzenie spadku 3% a nawet 4%. Pamiętać należy także o izolacji powierzchni podłogi przed położeniem glazury oraz o uszczelnieniu wokół samego odpływu. Przy tworzeniu dna pomocne mogą okazać się gotowe elementy podłogowe (dostępne są różne rozmiary), które mają fabrycznie ukształtowany spadek oraz optymalnie dobrany odpływ.

Łaźnia parowa

Kolejny krok to ściany łaźni. Tutaj egzamin najlepiej zdają materiały izolacyjne, wodoodporne. Ściany mają do spełnienie podwójne zadanie: mają wyizolować pomieszczenie od działania czynników zewnętrznych oraz nie poddawać się ewentualnemu działaniu wody. Materiał, jaki nadaje się do tego najlepiej, to płyty o rdzeniu z tworzywa o strukturze komórek zamkniętej tzw. styrofoam lub styrodur. Przykładem takiego materiału są lekkie i łatwe w obróbce płyty wedi, które ze względu na rdzeń ze styrofoamu oraz fabryczną powłokę zaprawą na bazie cementu, ze zbrojeniem siatką z włókna szklanego, są sztywne i idealnie nadają się do tych potrzeb. W przypadku samonośnej konstrukcji ścian łaźni, do budowy używamy płyt wedi o grubości od 50 mm do 80 mm (w zależności od tego, jak duże ma być pomieszczenie). Jeżeli chcemy zbudować łaźnię opartą o stelaż aluminiowy – wystarczą płyty o grubości 40 mm lub 50 mm. Jeżeli natomiast adoptujemy pomieszczenie wymurowane metodą tradycyjną – na przykład z cegieł lub pustaków – powinniśmy obłożyć jego wnętrze wodoodpornymi płytami o grubości od 30 mm do 50 mm.

Jak wysokie powinno być pomieszczenie? „Dla optymalnego rozkładu temperatury wysokość ścian powinna oscylować pomiędzy 210 cm a 220 cm. Pamiętajmy również, że w łaźniach parowych nie ma konieczności ogrzewania ścian. Ciepło oraz wilgotność uzyskujemy z nasycenia pomieszczenia parą ” – wyjaśnia Robert Olszański z Lahma.

Tylko gwiazdy nad nami, czyli… kilka słów o dachu

Dach, podobnie jak wszystkie elementy łaźni, również musi być odporny na działanie wilgoci. Do konstrukcji dachu odpowiednie są płyty grubości 40 mm lub 50 mm. W miarę możliwości, dach powinien mieć spadek – wtedy, przy wysokości ścian 210 cm lub 220 cm, w szczycie sufitu uzyskujemy 230 do 240 cm. Wysokość łaźni nie powinna przekraczać 260 cm.

Od wewnątrz dach należy pokryć powłoką epoksydową – zarówno w przypadku wykorzystania płyty innych niż wedi jak i dachów dostarczanych przez wedi w częściach. Natomiast w przypadku użycia gotowego dachu z płyt wedi – nie ma już konieczności stosowania dodatkowej powłoki epoksydowej.

Sufit łaźni dobrze jest wyposażyć w oświetlenie – różnokolorowe, drobne światełka zapewnią dodatkowe doznania podczas parowej kąpieli.

Troski zostaw za drzwiami

Kolejny ważny element łaźni to drzwi. Pamiętamy, że ze względów bezpieczeństwa nie mogą mieć one progu! Luka między drzwiami, a podłogą zapewnia dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Prześwit u dołu to minimum 2 cm (2 do 3 cm). Drzwi obowiązkowo mają otwierać się na zewnątrz, nie mogą mieć także zamka. Na drzwiach, podobnie jak na ścianach i ławach, osadza się skroplona para wodna, która powinna spływać w kierunku odpływu. Minimalna szerokość/wysokość drzwi to 60 cm/190 cm.

Materiał, z którego wykonane będą drzwi łaźni musi wykazywać zwiększoną odporność na wahania temperatury.

Tekst: Lahma Sp. z o. o. (dawniej Wedi Polska) – producent specjalistycznych materiałów budowlanych do łazienek oraz pomieszczeń SPA. Jest cenionym wykonawcą prestiżowych obiektów SPA w hotelach i basenach (m.in. Aquapark w Zakopanem, Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle) oraz systemów kabin sanitarnych w budynkach użyteczności publicznej. Więcej informacji o firmie można znaleźć pod adresem: http://www.lahma.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *